Henryk Sawka i dentyści pokazują, jak nie bać się dentysty

Poznańscy dentyści połączyli siły z rysownikiem i satyrykiem Henrykiem Sawką, a wszystko po to, żeby przekonać Polaków bojących się dentysty, że nie taki diabeł straszny.

Efektem tej nietypowej współpracy jest książka „Bądź bystry u dentysty” - pierwszy w Polsce poradnik o tym, jak nie bać się wizyty u stomatologa. W przekonaniu nieprzekonanych pomóc mają napisane przez dentystów zabawne opowiadania rodem z fotela oraz rysunki satyryczne pokazujące Polaków w krzywym, stomatologicznym lusterku.

Henryk Sawka kontra dentofobią?
„Łatwiej by ci poszło z kamieniem nazębnym” – radzi Syzyfowi Henryk Sawka. Na innym rysunku polityk dziwi się „Skąd u mnie ząb mądrości?”, na kolejnej stronie Sawka śmieje się z nawyków Polaków, którzy „zawsze myją zęby przed jedzeniem”.

W tak nietypowy sposób Dorota i Przemysław Stankowscy, małżeństwo stomatologów z Poznania, chce przekonać Polaków, do tego żeby zaczęli leczyć swoje zęby. Wydali oni właśnie pierwszy w Polsce przewodnik stomatologiczny po naszych lękach i obawach. Podpowiadają w nim jak je przezwyciężyć.

Pomaga im w tym Henryk Sawka - rysownik i satyryk. Na potrzeby książki stworzył on aż 20 rysunków pokazujących ja Polacy zachowują się u dentysty oraz jaki maja stosunek do higieny jamy ustnej.

– Skoro nie pomaga straszenie próchnicą, bólem zęba i nieprzyjemnym zapachem z ust, to może pomoże śmianie się z samych siebie – przekonuje lek. stom. Dorota Stankowska, współautorka książki „Bądź bystry u dentysty”. - Śmiejąc się i żartując z tego, co dla nas jest straszne bardziej oswajamy się ze swoimi lękami, powszednieją one, stają się bohaterami żartów, anegdot, opowiadań. I taki też jest cel tej książki – mówi.

Śmiejemy się z siebie
Te właśnie lęki, stereotypy i nasze nawyki na swój rysowniczy warsztat wziął Henryk Sawka. W książce śmieje się on z wyrywających sobie żeby mądrości polityków, warszawskich architektów wstawiających miejskie plomby, agencji PR, które wybielanie życiorysów znanych osób zaczynają od wybielenia im zębów, a nawet – rzecz jasna – samych dentystów, których ulubionym filmem są… „Szczęki”.

Na tym jednak nie koniec. Każdemu rysunkowi towarzyszą zabawne historie pacjentów spisane przez lek. stom. Dorotę Stankowską i lek. stom. Przemysława Stankowskiego. I tak oto książka zawiera m.in. historię panny młodej, która unikała dentysty i nie myła zębów, aż w dniu ślubu zmuszona była poddać się leczeniu czy Azjatki z zębami dziurawymi, jak powierzchnia księżyca.

– To są luźne historie, które nie grożą paluchem, ale pokazują w zabawy sposób m.in. jak wygląda leczenie paradontozy, bruksizmu, jak wygląda zakładanie licówek i wszczepianie implantów. Tłumaczymy w historyjkach, po co dentyście lupy, czym jest koferdam, inlay czy recesja. Ale bez mądrzenia się, bez medycznej terminologii, bez straszenia konsekwencjami nieleczenia czy bólem. Co więcej, dajemy całą masę anegdot, jak na przykład ta, że częste uśmiechanie się obniża poziom hormonów stresu – mówi lek. stom. Przemysław Stankowski, współautor „Bądź bystry u dentysty”.

Informacja prasowa: Biuro Prasowe Dorota i Przemysław Stanowscy Stomatologia
Tomasz Pietrzak/Guarana PR
tel. 509 106 256 mail. tomasz.pietrzak@guarcom.pl

Twoja ocena: Brak Ocena: 5 (1 głos(ów))