W krainie pięknego uśmiechu

Koszalińscy stomatolodzy, pod egidą PTS, zorganizowali akcję edukacyjną skierowaną do wszystkich uczniów pierwszych klas szkół podstawowych w Koszalinie, mającą na celu podniesienie stomatologicznej świadomości zdrowotnej w tej grupie wiekowej.

Czas edukacji wczesnoszkolnej jest bowiem tym okresem rozwojowym dziecka, w którym kształtują się nawyki i zachowania prozdrowotne. Poza przekazaniem treści edukacyjnych, celem naszego działania było „odczarowanie” stomatologii i wyeliminowanie niepokoju często towarzyszącego wizytom u stomatologa. W spotkaniach ze stomatologami wzięło udział około 600 koszalińskich siedmiolatków.

W organizację akcji zaangażowali się społecznie stomatolodzy ogólnie praktykujący. W skład zespołu lekarskiego wchodzili ponadto lekarz pedodonta i ortodonta. Zajęcia odbywały się w sali kinowej koszalińskiego centrum kultury. Dzieci wraz ze stomatologami wędrowały po kilku tematycznych krainach – krainie diety, krainie higieny, krainie profilaktyki i leczenia oraz krainie ortodoncji.

Dzieci spontanicznie reagowały na prezentowany materiał dydaktyczny, chętnie włączały się do dyskusji i odpowiadały na pytania lekarzy. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy w przypadku urazów koron zębów lub wypadków ich wybicia. Zaprezentowane slajdy były dostosowane do wieku młodych słuchaczy – kolorowe, zrozumiałe, czasami zabawne. Spotkanie wraz z lekarzami prowadzili animatorzy występujący w strojach dinozaurów z rekwizytami w postaci megaszczotek i tub past do zębów. Między kolejnymi prelekcjami dinozaury zabawiały dzieci wierszykami, piosenkami, komicznymi skeczami o tematyce stomatologicznej, a nawet krótkimi zabawami ruchowymi.

Podczas spotkania rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „Zdrowe zęby, piękny uśmiech”, na który wpłynęło około 200 prac. Dzieci na scenie odbierały nagrody w postaci książek edukacyjnych, przyborów higienicznych i drobnych zabawek.

Na zakończenie spotkania odbyła się projekcja filmu firmy Colgate „Doktor Ząbek i legenda Zębolandii”; wszystkie dzieci zostały obdarowane pastami firmy Colgate.

Działalność edukacyjna nie jest niczym nowym, zwłaszcza dla lekarzy pracujących z dziećmi. Akcja skierowana do tak dużej grupy dzieci okazała się jednak niemałym wyzwaniem – uczyliśmy dzieci, bawiliśmy je i nagradzaliśmy.

Myślę, że takie akcje edukacyjne są cenną inicjatywą i odgrywają istotną rolę, zwłaszcza w dobie braku medycyny szkolnej. Mam również nadzieję, że przyczynią się do kształtowania młodego pokolenia świadomych pacjentów.

Akcję sfinansowały samorząd i oddział PTS w Koszalinie. Nagrody ufundowały firmy Colgate, Kol-Dental, Lemix, Elmex.

koordynator akcji, lekarz ortodonta
dr n. med. Anna Jedlińska
 

Brak głosów