Specjaliści – lekarzom praktykom II Konferencja Magazynu Stomatologicznego

Konf MS logo.jpg
konferencja2008-001.jpg
konferencja2008-013.jpg
konferencja2008-016.jpg
konferencja2008-022.jpg
konferencja2008-023.jpg
konferencja2008-047.jpg
konferencja2008-051.jpg
konferencja2008-063.jpg
konferencja2008-068.jpg
konferencja2008-075.jpg
konferencja2008-083.jpg
konferencja2008-119.jpg
konferencja2008-140.jpg

     „Trudne wybory w stomatologii” – pod takim właśnie hasłem, w pierwszych dniach grudnia odbyła się II Konferencja Magazynu Stomatologicznego, zorganizowana, podobnie jak w roku ubiegłym, z myślą o lekarzach praktykach.

     Uroczysta inauguracja konferencji miała miejsce 5 grudnia o godz. 10.00 w warszawskim hotelu Radisson SAS. Konferencję otworzył wiceprezes wydawnictwa Czelej Krzysztof Łopuszyński. Wszystkich zebranych powitał redaktor naczelny Magazynu Stomatologicznego prof. dr. hab. n. med. Zbigniew Jańczuk, będący jednocześnie patronem naukowym całego przedsięwzięcia. Powitalne słowo wygłosił także przewodniczący Kolegium Lekarzy Praktyków MS prof. nadzw. dr hab. n. med. Mariusz Lipski. Gośćmi honorowymi konferencji byli: prof. dr hab. n. med. T. Katarzyna Różyło, prof. dr hab. n. med. Wanda Stokowska, prof. dr hab. n. med. Jadwiga Buczkowska-Radlińska, prof. dr hab. n. med. Krystyna Lisiecka, prof. dr hab. n. med. Urszula Kaczmarek, prof. dr hab. n. med. Maria Chomyszyn-Gajewska, prof. dr hab. n. med. Elżbieta Jodkowska, dr hab. n. med. Sylwia Małgorzata Słotwińska.

     Po krótkim powitaniu uczestników rozpoczęła się część merytoryczna konferencji, którą niezwykle ciekawym wykładem na temat trudnych wyborów w radiologii rozpoczęła dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska. Swoimi doświadczeniami dzielili się również prof. nadzw. dr hab. n. med. Mariusz Lipski, który mówił o powikłaniach leczenia endodontycznego zębów zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta, dr Paweł Marciniak przedstawił, na licznych przykładach, najlepsze rozwiązania problemów estetycznych pacjentów z zastosowaniem w odbudowie materiałów złożonych, a dr hab. n. med. Rafał Koszowski i dr n. med. Tadeusz Morawiec poprowadzili wykład na temat „Implantologia a zanik kości – możliwości i ograniczenia”.

     Ogromnym zainteresowaniem uczestników cieszyły się również odbywające się w godzinach popołudniowych warsztaty z estetyki, protetyki i dwa endodontyczne. Małe sale i kameralne grupy (w związku z czym nie wszystkim, niestety, udało się w nich uczestniczyć) sprzyjały koncentracji i zaangażowaniu w wykonywane ćwiczenia praktyczne, a wszelkie problemy mogły być na bieżąco rozwiązywane pod okiem doświadczonych specjalistów.

     Pierwszy, pełen naukowych wrażeń, dzień konferencji zakończył się tradycyjnie bankietem. Udekorowana na biało sala i jej świąteczny wystrój wprowadziły niezwykłą atmosferę. Gości witał Święty Mikołaj, obdarowujący „najgrzeczniejszych” drobnymi upominkami, a kelnerzy proponowali na dobry początek grzane wino. Do wspólnej zabawy, po doskonale przygotowanym poczęstunku, zachęcał zespół muzyczny wraz z uroczymi śnieżynkami i mikołajami. Jednak nikogo nie trzeba było długo namawiać – już po kilku znanych przebojach parkiet zapełnił się tańczącymi parami. Najwytrwalsi bawili się prawie do rana przy muzyce proponowanej już później przez didżeja, trafiającego – jak się okazało – w gusta większości szalejących na parkiecie.

     Mimo długiej zabawy, sala wykładowa na pierwszym sobotnim wykładzie była pełna. O tym, jak uniknąć błędów w leczeniu stomatologicznym i o relacjach lekarz-pacjent opowiadał – w barwny i nietuzinkowy sposób – dr Marcin Aluchna. Równie ciekawe wykłady odbyły się w dalszej części dnia. Dr n. med. Maciej Żarow i dr Anna Hille mówili o odbudowie zęba z dużym zniszczeniem tkanek twardych korony, dr n. med. Jan Pietruski opowiadał o unikaniu błędów w diagnostyce i planowaniu leczenia, problem farmakoterapii w periodontologii poruszyła dr n. med. Marlena Trąbska-Świstelnicka, a dr n. med. Maria Wiernicka-Menkiszak poświęciła swoje wystąpienie tematowi „Leczenie periodontologiczne i endodontyczne czy implantacja”. Część wykładową zakończyła sesja rehabilitacyjna, podczas której stomatologom przybliżona została problematyka dotycząca wad i schorzeń kręgosłupa w reprezentowanej przez nich grupie zawodowej. W ciągu całego dnia odbywały się także – cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem – warsztaty RTG oraz implantologiczne.

     Przez cały czas trwania konferencji, równolegle do wykładów, można było wziąć udział w indywidualnych konsultacjach z wykładowcami, prezentacjach przygotowanych przez ratowników medycznych oraz Klinikę Zdrowia i Urody Villa Park w Ciechocinku, a także w wykładach przygotowanych przez firmy z branży stomatologicznej Oral B i ASTRA TECH oraz przez firmę farmaceutyczną MIP Pharma. Uczestnicy mogli również w trakcie dwóch konferencyjnych dni uzyskać fachowe porady w gabinetach konsultacyjno-zabiegowych: rehabilitacyjnym, kosmetycznym, pierwszej pomocy oraz protetycznym. Część merytoryczną konferencji wzbogaciły również o aspekty typowo praktyczne stoiska firm stomatologicznych, które zaprezentowały swoje najnowsze produkty.

     Dwa dni konferencji minęły bardzo szybko. Zadowoleni byli i uczestnicy, którzy opuszczali sale wykładowe i warsztatowe z przeświadczeniem zdobycia praktycznej wiedzy niezbędnej w pracy każdego stomatologa, i wykładowcy, dla których była to doskonała okazja do podzielenia się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym.

     Wszystkim uczestnikom i wykładowcom bardzo dziękujemy za udział w tym ważnym dla „Magazynu Stomatologicznego” przedsięwzięciu. Dziękując również za liczne słowa uznania, wyrażane w odniesieniu zarówno do części merytorycznej, jak i organizacyjnej konferencji, już teraz zapraszamy na kolejną – za rok, mniej więcej o tej samej porze.

 

Twoja ocena: Brak Ocena: 4.5 (2 votes)