Sprawozdanie z Sympozjum „Innovation in Oral Care: Back to the Future. Ahead of Time: Step-changing Oral Health”

Sympozjum „Innovation in Oral Care: Back to the Future. Ahead of Time: Step-changing Oral Health”, które odbyło się jakiś czas temu w malowniczo położonym miasteczku Mason (Ohio, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej), było poświęcone zastosowaniu fluorku cyny stabilizowanego polifosforanem w profilaktyce chorób jamy ustnej.
 

Organizatorem spotkania była firma Procter & Gamble, której początki działalności sięgają 1837 roku, kiedy to współpracę rozpoczęli William Procter i James Gamble. Od tamtego czasu niewielkie przedsiebiorstwo, początkowo sprzedające mydło i świece, stało się jednym z największych na świecie produkujących kosmetyki, środki czyszczące, a także żywnościowe. W latach 50. ubiegłego stulecia firma, jako pierwsza na świecie, wprowadziła pastę do zębów z fluorem pod nazwą Crest oraz wielopęczkową szczotkę do zębów z zaokrąglonymi końcówkami włókien, stając się pionierem w rozwoju produktów do utrzymania higieny jamy ustnej. Obecnie koncern P&G zatrudnia 127 tysięcy pracowników i posiada swoje filie w 80 krajach. Mason to główna siedziba firmy Procter& Gamble, gdzie znajdują się działy naukowe, rozwoju technologicznego, laboratoria badawcze oraz fabryka, w której są wytwarzane środki do utrzymania higieny jamy ustnej.

Do udziału w Sympozjum zostali zaproszeni eksperci z dziedziny stomatologii zachowawczej i periodontologii z wiodących ośrodków naukowych Europy i Azji – Niemiec, Francji, Szwajcarii, Holandii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Portugalii, Węgier, Włoch, Grecji, Turcji, Rosji, Afganistanu, Izraela, Arabii Saudyjskiej. Polska była reprezentowana przez 3 osoby – dr hab. Agatę Czajkę-Jakubowską (UM w Poznaniu), dr Beatę Golan (dyrektora ds. naukowych Instytutu Blend-a-med OralB) oraz autorkę niniejszego sprawozdania.

Pierwszego dnia Sympozjum uczestników uroczyście powitali Wayne Randal (Vice President Global Oral Care) oraz dr J. Leslie Winston (Director Global Professional&Scientific Relations). Następnie dr Don White (Research Fellow Victor Mills Society) wygłosił dwa wykłady na temat ewolucji preparatów chemicznych do kontroli płytki nazębnej oraz technologii środków do czyszczenia zębów zawierajacych stabilizowany fluorek cyny.

Kolejnym punktem programu było omówienie właściwości nowej linii past do zębów zawierających stabilizowany fluorek cyny (Blend- a-med Pro-Expert Clinic Line) oraz dyskusja w dwóch grupach, którym przewodzili dr Kate Fabrikant (Manager Proffesional & Scientific Relations – European Medicines Evaluation Agency – EMEA), dr Anja Rist (Manager Proffesional & Scientific Relations- EMEA) oraz dr Guy Goffin (Associate Director, Professional & Scientific Relations – EMEA).

Fluorek cyny, od ponad pięciu dekad stosowany jako czynny składnik past do zębów, posiadał pewne wady – brak stabilności chemicznej w roztworach wodnych, łatwe wchodzenie w reakcje chemiczne z innymi składnikami pasty, powierzchowne przebarwienia tkanek twardych i nieprzyjemny smak. Firma P&G opracowała nową formułę fluorku cyny, który został ustabilizowany przez połączenie z heksametafosforanem sodu i jednocześnie pozbawiony swoich głównych wad. Związek ten jest polimerem posiadającym silne powinowactwo do wapnia hydroksyapatytów szkliwa i zębiny. Dzięki temu tworzy rodzaj osłonki na powierzchni zęba, zapobiegajac adsorpcji chromogenów i tym samym przebarwianiu tkanek twardych. Dodatkowo niska zawartość wody w pastach na bazie krzemionki znacznie ogranicza hydrolizę heksametafosforanu sodu, przyczyniając się do utrzymania go w stężeniu niezbędnym do stabilizacji fluorku cyny.

W linii Blend-a-med Pro-Expert Clinic są dostępne następujące pasty:
• blend-a-med Pro-Expert Clinic Line Ochrona Dziąseł
• blend-a-med Pro-Expert Clinic Line Ochrona Przed Nadwrażliwością
• blend-a-med Pro-Expert Clinic Line Regeneracja Szkliwa.

Jedną z ciekawszych części Sympozjum była wizyta w laboratoriach firmy P&G, gdzie wprowadzane na rynek produkty są poddawane szczegółowej analizie. Do badań wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane modele, umożliwiające m.in. ocenę wpływu czynnych składników past na drobnoustroje płytki nazębnej, badanie aktywności metabolicznej bakterii, potencjału remineralizujacego past, zdolności wybielających, właściwości hamujących odkładanie barwników z pożywienia i kamienia nazębnego czy neutralizacji związków chemicznych odpowiedzialnych za halitozę. Doskonale wyposażone laboratoria pozwalają na przeprowadzenie powtarzalnych badań, w warunkach symulujących procesy zachodzące w jamie ustnej, co jest niezwykle istotne w uzyskaniu rzetelnych i wiarygodnych wyników.

Pracowity drugi dzień Sympozjum wypełniły wykłady poświęcone klinicznej ocenie past do zębów zawierających stabilizowany flurek cyny. Dr Aaron Biesbrok mówił o korzystnym działaniu tych past u pacjentów z chorobami przyzębia, dr Svetlana Farrell zaprezentowała wyniki dotyczące efektu wybielającego past, a także zapobiegającego odkładaniu kamienia nazębnego i halitozie. Dr Tao He podkreślała natomiast skuteczność stabilizowanego fluorku cyny w znoszeniu nadwrażliwości zębiny.
Następnie dr Anja Rist przedstawiła propozycję korzystania z internetowych kursów dla lekarzy stomatologów i studentów (Dentalcare. com in EMEA), które są organizowane przy udziale firmy P&G.
Ostatnim punktem programu były warsztaty w grupach sześcioosobowych, podczas których dyskutowano nad udoskonaleniem sposobów informowania stomatologów i pacjentów na temat korzyści wynikających z zastosowania środków do higieny jamy ustnej zawierających stabilizowany fluorek cyny.

Bardzo miłą częścią Sympozjum okazały się wieczorne spotkania towarzyskie: Welcome Reception w hotelu Hilton Garden Inn (miejsce zakwaterowania uczestników) oraz uroczyste kolacje, szczególnie w Vito’s Cafe w Cincinnati, gdzie obsługa kelnerska (absolwenci miejscowej szkoły muzycznej) serwująca znakomite dania umilała czas gościom pięknym śpiewem. Ponadto Gospodarze zorganizowali wycieczkę do Cincinnati, podczas której można było podziwiać uroki miasta.

Cały pobyt w Stanach Zjednoczonych, będący wspaniałą okazją do poznania Kolegów z różnych krajów i wymiany doświadczeń naukowych, upłynął w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze. Gospodarze spotkania przyjęli uczestników niezwykle ciepło i serdecznie, organizacja Sympozjum była perfekcyjna zarówno pod względem logistycznym, jak i naukowym, a poziom prezentowanych wykładów bardzo wysoki. Wizyta w Mason z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników Sympozjum.
Na zakończenie chciałabym złożyć serdeczne podziękowania Pani dr Beacie Golan za troskliwą opiekę w trakcie podróży i pobytu w Stanach Zjednoczonych.
 

Małgorzata Pawińska

Zakład Stomatologii Zachowawczej UM w Białymstoku
Kirownik Zakładu: Prof. dr hab. Wanda Stokowska

 

Brak głosów