Vademecum Stomatologa Praktyka - Endodoncja praktyczna od A do Z

zdjęcia-021.jpg
zdjęcia-026.jpg
zdjęcia-028.jpg
zdjęcia-062.jpg
zdjęcia-081.jpg
zdjęcia-098.jpg
zdjęcia-099.jpg
zdjęcia-114.jpg
zdjęcia-127.jpg
zdjęcia-171.jpg

        Endodoncja praktyczna od A do Z – pod takim hasłem odbył się pierwszy w tym roku kurs „Magazynu Stomatologicznego” z cyklu Vademecum Stomatologa Praktyka. Dwudniowe szkolenie, na które miejsc zabrakło na długo przed jego rozpoczęciem, obfitowało w szereg zajęć i teoretycznych, i praktycznych prowadzonych przez doświadczonych specjalistów.

       Pierwszy dzień kursu rozpoczęły zajęcia z praktycznego zakładania koferdamu, prowadzone przez Marzenę Kotyńską i Magdalenę Ślusarską. Lekarze stomatolodzy poznali zalety i wady stosowania koferdamu oraz przypadki kliniczne, w których jest on bezwzględnie zalecany. Uczyli się również – na fantomach – zakładania koferdamu krok po kroku.

Druga część zajęć tego dnia była poświęcona ręcznemu i maszynowemu opracowaniu kanałów korzeniowych i powtórnemu leczeniu endodontycznemu. Lek. stom. Anna Kogut mówiła o sposobach pomiaru długości roboczej kanału oraz jego opracowaniu rotacyjnymi narzędziami Ni-Ti, a także o sposobach zapobiegania złamaniom tych narzędzi w kanale. W części warsztatowej dentyści, którzy przynieśli ze sobą na zajęcia ząb po ekstrakcji z opracowaną częścią koronową, mieli za zadanie wykonać dostęp w linii prostej i opracować ujścia kanałów za pomocą końcówki ultradźwiękowej, opracować je systemem rotacyjnych pilników Ni-Ti S5 oraz wypłukać i zdezynfekować za pomocą ultradźwięków i ozonu.

Lek. stom. Anna Kogut poprowadziła również zajęcia rozpoczynające drugi dzień kursu, a dotyczące złamanych narzędzi w kanale, sposobu ich usuwania oraz zastosowania endodontycznych końcówek ultradźwiękowych (m.in. w udrażnianiu kanału). W części praktycznej lekarze mogli – z wykorzystaniem mikroskopu – poćwiczyć usuwanie metalowych ćwieków i wkładów k-k. Szkolenie zakończyła dr n. med. Adrianna Adamek, która przedstawiła metody szczelnego wypełniania kanału korzeniowego. Podczas tych zajęć uczestnicy wypełniali – i w bloczku plastikowym, i w opracowanym przez siebie zębie – kanał gutaperką na ciepło oraz płynną gutaperką na zimno.

       Mimo napiętego programu i przepięknej kwietniowej pogody, lekarze dentyści uczestniczyli w zajęciach z dużym zainteresowaniem, posilając się w przerwach doskonale przygotowanym poczęstunkiem. Jako bardzo udaną i przydatną określili część warsztatową szkolenia, podczas której mieli do dyspozycji najwyższej jakości urządzenia oraz materiały udostępnione przez współorganizatorów szkolenia – firmy W&H i Poldent. Profesjonalizm oraz otwartość wykładowców sprawiły, że zajęcia przebiegały w miłej i rodzinnej atmosferze, a po ich zakończeniu uczestnicy śmiało zadawali pytania i wymieniali się swoimi doświadczeniami.

       W związku z bardzo pochlebnymi opiniami na temat kursu Endodoncja praktyczna od A do Z oraz ogromnym zainteresowaniem lekarzy, zaplanowaliśmy już kolejne jego edycje – pod koniec kwietnia i w czerwcu.

Serdecznie zapraszamy.
 

Anna Balicka

 

Brak głosów